Co je příčinou přelidnění naší planety
Nenà tomu tak dávno, co poÄet lidà na naÅ¡Ã planetÄ› pÅ™esáhl devÄ›t miliard. Nenà pochyb o tom, že je to velké ÄÃslo, které se navÃc neustále zvyÅ¡uje. Je tedy dobré podÃvat se na to, co je pÅ™ÃÄinou tohoto jevu. To je totiž prvnÃm krokem k tomu, abychom jej mohli zvrátit.
Â
Â
Pokud se podÃváme na graf populace, zjistÃme, že prudký nárůst poÄtu lidà koreluje s nástupem vÄ›decko-technické revoluce. A i když pochopitelnÄ› korelace automaticky neimplikuje kauzalitu, zde ji nalézt můžeme. Pokroky pÅ™edevÅ¡Ãm ve zdravotnictvà a hygienÄ› zajistily, že se mnohem vÃce dÄ›tà dožije dospÄ›losti, a také to, že lidé žijà déle.
Â
Zde samozÅ™ejmÄ› můžeme namÃtnout, že to je kontrováno nižšà porodnostà – ženy již nemajà deset dÄ›tÃ, aby mohly doufat, že se alespoň jedno dožije dospÄ›losti. VÄ›tÅ¡ina rodin má jedno, nanejvýš dvÄ›. Zdálo by se tedy, že se tyto tlaky vyrovnávajÃ. PÅ™esto tomu tak nenÃ.
Â
Â
Zde je nutné sis uvÄ›domit, že pÅ™edchozà postulát o nÃzké porodnosti platà ve skuteÄnosti pÅ™edevÅ¡Ãm pro rozvinuté zemÄ› Evropy a Ameriky. V chudÅ¡Ãch státech a v rozvojových zemÃch je naopak porodnost stále jeÅ¡tÄ› velmi vysoká. Typickým pÅ™Ãkladem zde může být Indie. Jinde, napÅ™Ãklad v ČÃnÄ›, je to reakce na pÅ™edchozà politiku jednoho dÃtÄ›te, která si dala za cÃl právÄ› snÞenà porodnosti, ale nakonec neuspÄ›la.
Â
Pak jsou tu také chudé africké zemÄ›, kde jsou poÄetné rodiny stále jeÅ¡tÄ› obvyklé. OvÅ¡em dÃky tomu, že se kvalitnà lékaÅ™ská péÄe dostává již i do tÄ›chto konÄin, valná vÄ›tÅ¡ina tÄ›chto dÄ›tà pÅ™ežije – a opÄ›t má mnoho dÄ›tÃ.
Â
Když se na to takto podÃváme, pak nenà divu, že ÄÃsla poÄtu lidà exponenciálnÄ› narůstajÃ. V tomto pÅ™ÃpadÄ› je jediným Å™eÅ¡enÃm osvÄ›ta, pÅ™edevÅ¡Ãm o bezpeÄném sexu a o výhodách menÅ¡Ãch rodin v dobÄ›, kdy je kvalitnà lékaÅ™ská péÄe dostupná. Také Å¡iroká dostupnost pomůcek, jako jsou kondomy, rozhodnÄ› pomůže. Bez toho nás totiž naÅ¡e planeta velmi brzo neuživÃ.